3/4 х=12; х: 7/15=15/28; 1/2 х+1/3 х+1/4 х=26/27; 4/7 х=1

+5
Ответы (1)
  1. 24 июня, 01:34
    0
    X=12:3/4 x:7/15=15/28 1/2x+1/3x+1/4x=26/27 4/7x=1

    x=12/1:3/4 x=15/28 * 7/15 6/12x+4/12x+3/12x=26/27 x=1:4/7

    x=12/1*4/3 x=1/4 13/12x=26/27 x=7/4

    x=16 x=26/27:13/12 x=1 3/4

    x=8/9