7x-5 (2x+1) = 5x+15

помогите

+5
Ответы (2)
  1. 27 января, 20:52
    0
    7 х - 10 х - 5 = 5 х + 15

    7 х - 10 х - 5 х = 15 + 5

    -8 х = 20

    х = - 2,5
  2. 27 января, 23:11
    0
    7x-5 (2x+1) = 5x+15

    7x-10x-5=5x+15

    7x-10x-5x=15+5

    -8x=20

    x=20 / (-8)

    x=-2.5