А) 6-2 1/3; б) 8-5 1/2; в) 4-3 3/4 г) 5-2 3/8

+1
Ответы (2)
  1. 18 мая, 10:21
    0
    А) 6-2 1/3 = 18/3-7/3=11/3=3 2/3;

    б) 8-5 1/2 = 16/2-11/2=5/2=2 1/2;

    в) 4-3 3/4=16/4-15/4=1/4;

    г) 5-2 3/8=40/8-19/8=21/8=2 5/8
  2. 18 мая, 12:04
    0
    А) 3 2/3

    б) 2 1/2

    в) 1/4

    г) 2 5/8