213 - (76+а) = 56

86 + (141-х) = 350

57-у=19

m-235=248

У+98=162

(78+х) - 64=59

(Х-273) + 96=296

+5
Ответы (1)
  1. 8 января, 11:23
    0
    76+а=213-56

    76+а=157

    а=157-76

    а=81

    у=57-19

    у=38

    m=248+235

    m = 483

    y=162-98

    y=64

    78+x=59+64

    78+x=123

    x=123-78

    x=45

    x-273=296-96

    x-273=200

    x=200+273

    x=473