Вынесите за скобки:

1) 5k+30p+5=?

2) 88c-44r+11=?

3) 10m+14n+8=?

+3
Ответы (2)
  1. 2 мая, 10:16
    0
    1) 5 (k+6p+1)

    2) 11 (8c-4r+1)

    3) 2 (5m+7n+4)
  2. 2 мая, 12:48
    0
    5k + 30p + 5 = 5 (k + 6p + 1)

    88c - 44r + 11 = 11 (8c - 4r + 1)

    10m + 14n + 8 = 8 (1,25m + 1,75n + 1)