1/4, 3/8, 5/6, 2/7, 1 1/2. 4 1/9, 6 2/3 найти квадрат

+5
Ответы (1)
  1. 12 мая, 23:24
    0
    (1/4) ^2=1/16

    (3/8) ^2=9/64

    (5/6) ^2=25/36

    (2/7) ^2=4/49

    (3/2) ^2=9/4=1 5/4

    (37/9) ^2=1369/81=16 73/81

    (20/3) ^2=400/9=44 4/9