15x² + (3x-2) (4-5x) = 14

+5
Ответы (1)
  1. 31 мая, 01:07
    0
    15x² + (3x-2) (4-5x) = 14

    15x ²+12x-15x²-8+10x=14

    12x + 10 x = 14 + 8

    22x = 22

    22 : 22

    x = 1