Математика (2 а+5) + (2 а+7) + (2 а+9)

+4
Ответы (2)
  1. 22 мая, 20:18
    0
    (2 а+5) + (2 а+7) + (2 а+9) = 2 а+5+2 а+7+2 а+9=6 а+21
  2. 22 мая, 20:30
    0
    (2a+5) + (2a+7) + (2a+9) = 6a+5+7+9 = 6a+21