1) 3,3a + (a-4) 2) 5a - (0,7+8) 3) 5,3b - (2b+3) 4) 9,6b + (7-0,4b) 5) 2c - (9-5,1c) 6) - 5c + (13-6c) калай орындайд

+1
Ответы (1)
  1. 2 декабря, 21:36
    0
    1) 3,3a + (a-4) = 3,3a+a-4=4,3a-4

    2) 5a - (0,7+8) = 5a-0,7-8=5a-8,7

    3) 5,3b - (2b+3) = 5,3b-2b-3=3,3b-3

    4) 9,6b + (7-0,4b) = 9,6b+7-0,4b=9,2b+7

    5) 2c - (9-5,1c) = 2c-9+5,1c=7,1c-9

    6) - 5c + (13-6c) = - 5c+13-6c=-11c+13