Lim ((1+6x) / (6x+5)) ^x x - к бесконечности

+3
Ответы (1)
  1. 12 июля, 01:29
    0
    = (6 х (1+1/6 х) / (1+5/6 х) 6 х) = (е^1/6) / (е^5/6) = е^ (-2/3)