A) 2^x=2^0

б) 7^х=1/49

в) (1/2) ^х=8

+3
Ответы (1)
  1. 27 мая, 05:03
    0
    А) x = 0

    б) 7^x = 7^ (-2)

    x = - 2

    в) (1/2) ^x = (1/2) ^ (-3)

    x = - 3