A) 7x = 3x = 100

12x - x = 121

15x - 6x - x = 64

б) 9 х + х - 2 х = 8

17 х - 7 х + 3 х = 169

20 х + х 16 х = 265

+4
Ответы (2)
  1. 17 марта, 11:27
    0
    7 х-3 х=100; 4 х=100; х=100:4; х=25. 12 х-х=121; 11 х=121; х=121:11; х=11. 15 х-6 х-х=64; 8 х=64; х=64:8; х=8. 9 х+х-2 х=8; 8 х=8; х=8:8; х=1. 17 х-7 х+3 х=169; 13 х=169; х=169:13; х = 13. 20 х+х-16 х=265; 5 х=265; х=265:5; х=53.
  2. 17 марта, 11:31
    0
    7x-3x=100

    4x=100

    x=100:4=25

    12x-x=121

    11x=121

    x=121:11=11

    15x-6x-x=64

    8x=64

    x=64:8=8

    9x+x-2x=8

    8x=8

    x=8:8=1

    17x-7x+3x=169

    13x=169

    x=169:13:13

    20x+x-16x=265

    5x=265

    x=265:5=53