X (квадрат) - 4x+35=-9x (квадрат) + 11x+45

+5
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 06:33
    0
    Х²-4 х+35=-9 х²+11 х+45,

    х²-4 х+35+9 х²-11 х-45=0,

    10 х²-15 х-10=0,

    5 (2 х²-3 х-2) = 0,

    5 (2 х²+х-4 х-2) = 0,

    5 (х (2 х+1) - 2 (2 х+1)) = 0,

    5 (х-2) (2 х+1) + 0,

    (х-2) (2 х+1) = 0,

    х-2=0, 2 х+1=0,

    х=2. х=-0,5.

    Ответ: - 0,5; 2.