2tg (pi/6) * ctg (-pi/6) - 2sin (pi/4) + cospi

+5
Ответы (1)
  1. 29 сентября, 19:41
    0
    2*√3/3 * (-√3) - 2*√2/2 + (-1) = - 2-√2-1=-3-√2