На трох палицах расставили 36 кубкау так, што на верхняй палице кубкау удвая больш, чым на нижняй, а на сярэдняй палицы кубкау у 3 разы больш, чым на верхняй. Кольки кубкау на кожнай палице?

+1
Ответы (2)
  1. 15 июня, 12:18
    0
    верхняя - 2 х

    средняя - 6 х

    нижняя - х

    всего - 36

    1) 2 х+6 х+х=36

    9 х=36

    х=36:9

    х = 4 - на нижней

    2) 4*2 = 8 - на верхней

    3) 4*6 = 24 - на средней
  2. 15 июня, 13:35
    0
    х - кубки на нижней

    2 х - кубки на верхней

    6 х - на средней

    х+2 х+6 х=36

    9 х=36

    х=36/9

    х=4 кубки на нижней

    4*2=8 кубки на верхней

    6*4=24 на средней