3 (x-7) - 6x=-x

5 (x+4) + x=6

7 - (2x+3) = 9

+3
Ответы (1)
  1. 17 марта, 19:06
    0
    3 (x-7) - 6x=-x 5 (x+4) + x=6 7 - (2x+3) = 9

    3 (x-7) - 6x+x=0 5 (x+4) + x-6=0 7 - (2x+3) - 9=0

    3 (x-7) - 5x=0 (5x+20) + x-6=0 - 2-2x-3=0

    3x-21-5x=0 5x+20+x-6=0 - 5-2x=0

    -2x-21=0 6x+14=0 - 2x-5=0

    -2x=21 6x=-14 - (2x+5) = 0

    2x=-21 x = (-14) : 6 (2x+5) (-1) = 0

    x = (-21) : 2 x=-⁷₃ 2x+5=0

    x=-10,5 2x=-5

    x = (-5) : 2

    x=-2,5