Выполните действие: 1) (1/12 + 1/6) : (3/8 - 1/4) 2) (1 - 4/9) : (1/3 - 1/4) 3) (1/3 - 5/16) : (1/6 - 1/8) 4) (5/7 - 2/3) : (4/9 - 5/12)

+1
Ответы (2)
  1. 26 мая, 00:59
    0
    1) (1/12+1/6) : (3/8-1/4) = (1/12+2/12) : (3/8-2/8) =

    3/12:1/8=1/4*8/1=2;

    2) (1-4/9) : (1/3-1/4) = (9/9-4/9) : (4/12-3/12) =

    5/9:1/12=5/9*12/1=20/3=6 2/3;

    3) (1/3-5/16) : (1/6-1/8) = (16/48-15/48) : (4/24-3/24) =

    1/48:1/24=1/48*24/1=1/2;

    4) (5/7-2/3) : (4/9-5/12) = (15/21-14/21) : (16/36-15/36) =

    1/21:1/36=1/21*36/1=12/7=1 5/7.
  2. 26 мая, 01:18
    0
    1) (1/12 + 1/6) : (3/8 - 1/4) =

    (1/12+2/12) : (6/16-4/16) =

    1/4:1/8=1/4*8/1=2

    2) (1 - 4/9) : (1/3 - 1/4) =

    (9/9-4/9) : (4/12-3/12) =

    5/9:1/12=5/9*12/1=20/3=6 2/3

    3) (1/3 - 5/16) : (1/6 - 1/8) =

    (16/48-15/48) : (4/24-3/24) =

    1/48:1/24=1/48*24/1=1/2

    4) (5/7 - 2/3) : (4/9 - 5/12) =

    (15/21-14/21) : (16/36-15/36) =

    1/21:1/36=1/21*36/1=12/7=1 5/7