9) (2,1+a) (а-2,1) 10) (5y+4) (5 у-4) 11) (8c-3) (8 с+3)

+3
Ответы (1)
  1. 25 апреля, 04:09
    0
    9) (2,1+a) (а-2,1) = 2,1a-4,41+a²-2,1a=a²-4,41

    10) (5y+4) (5 у-4) = 25y²-10y+20y-16=25y²+10y-16

    11) (8c-3) (8 с+3) = 64c ²+24c-24c-9=64c²-9