Помогите: х - 480 = 520, 290 + х = 760, 540 - х = 260, х - 420 = 20, х + 370 = 600, 900 - х = 850

+2
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 20:48
    0
    1) 520+480=1000

    1000-480=520

    2) 760-290=470

    290+470=760

    3) 540-260=280

    540-280=260

    4) 420+20=480

    480-420=20

    5) 600-370=230

    230+370=600

    6) 900-850=50

    900-50=850