5+3 (2y - 1) = 2 (y-3) ghghghhgghhgghhg

+3
Ответы (2)
  1. 15 февраля, 06:45
    0
    5+6 у-3=2 у-6

    6 у-2 у=3-6-5

    4 у=-8

    у=-2
  2. 15 февраля, 08:56
    0
    5+3 (2y - 1) = 2 (y-3)

    5+6 у-3=2 у-6

    2+6 у=2 у-6

    6 у-2 у=-6-2

    4 у=-8

    у=-2