29+a*4=309?108 - (x+76) = 93?300 - (x+87) = 45? d - (320+180) = 650?17*y=65+88

+2
Ответы (1)
  1. 25 мая, 15:34
    0
    29+4a = 309 108 - (x+76) = 93 300 - (x+87) = 45

    4a = 309-29 x+76 = 108-93 x+87 = 300-45

    4a = 280 x+76 = 15 x+87 = 255

    a = 280:4 x = 15-76 x = 255-87

    a = 70 x = - 61 x = 168

    29+4*70 = 309 108 - (-61+76) = 93 300 - (168+87) = 45

    29+280 = 309 108-15 = 93 300-255 = 45

    309 = 309 93 = 93 45 = 45

    d - (320+180) = 650 17y = 65+88

    d-500 = 650 17y = 153

    d = 650+500 y = 153:17

    d = 1150 y = 9

    1150 - (320+180) = 650 17*9 = 65+88

    1150-500 = 650 153 = 153

    650 = 650