F (x) = (3+4x) (4x-3)

Найти f' (-1)

+1
Ответы (1)
  1. 15 августа, 03:10
    0
    F (x) = (3+4x) (3-4x) = 9-16x²

    f' (x) = 9' - (16x²) '=0-16*2*x=-32x

    при х=-1

    f (-1) = - 32 * (-1) = 32