Tanx-cotx / secx + cosecx = √2 / 2 x=?

+3
Ответы (1)
  1. 25 января, 00:45
    0
    (tgx-ctgx) / (1/cosx+1/sinx) = √2/2

    (sinx/cosx-cosx/sinx) : (sinx+cosx) / (sinxcosx) = √2/2

    (sin²x-cos²x) / (sinxcosx) * (sinxcosx) / (sinx+cosx) = √2/2

    (sinx-cosx) (sinx+cosx) * 1 / (sinx+cosx) = √2/2

    sinx-cosx=√2/2

    √2 * (sinx*1/√2-cosx*1/√2) = √2/2

    sin (x-π/4) = 1/2

    x-π/4=π/6+2πk U x-π/4=5π/6+2πk

    x=π/4+π/6+2πk U x=π/4+5π/6+2πk

    x=5π/12+2πk U x=13π/12+2πk, k∈z