1) 6*x+2*x-x+23=164

2) (7*a-4*a+9*a+216) : 75*a=192:24

+5
Ответы (1)
  1. 18 декабря, 14:44
    0
    6*x+2*x-x+23=164

    6 х+2 х-х=164-23

    7 х=141

    х=141/7=20 ц 1/7

    (7*a-4*a+9*a+216) : 75*a=192:24

    (7 а-4 а+9 а+216) : 75 а=8

    12 а+216=600 а

    216=588 а

    а=216/588