А) 17 (5+x) - 20x=8x-14

б) 24x - 12 (7+x) = 16-8x

в) 29+14 (9-y) = 19-2y

г) - 15 (4y-3) + 37y=42y-111

+1
Ответы (1)
  1. 2 мая, 06:24
    0
    А) 17 (5+х) - 20 х = 8 х - 14

    85+17 х-20 х=8 х-14

    17 х-20 х-8 х=-14-85

    -11 х=-99

    Х=99:11

    Х=9

    б) 24 х-12 (7+х) = 16-8 Х

    24 Х-84-12 Х=16-8 Х

    24 Х-12 Х+8 Х=16+84

    20 х=100

    Х=100:20

    Х=5

    в) 29+14 (9-у) = 19-2 у

    29+126-14 у=19-2 у

    -14 у+2 у=19-29-126

    -12 у=-136

    У=136:12

    У=11 1/3