Разложите на множители:

1) 3 ах+4a

2) 6x^2-3x

3) 18x^4+12x^3

4) - a^7-5a^11-3a^6

5) 8x^4y^2-12x^2y^3+4x^2y^2

6) ax+3ay+5x+15y

7) x^5+2x^4-x-2

8) ab-ac-a^2+bc

+1
Ответы (2)
  1. 29 августа, 19:14
    0
    1) 3 ах+4a=а (3 х+4)

    2) 6x^2-3x=3 х (2 х-1)

    3) 18x^4+12x^3=6 х^3 (3x+2)

    4) - a^7-5a^11-3a^6=a^6 (-a-5a^5-3)

    5) 8x^4y^2-12x^2y^3+4x^2y^2=4x^2y^2 (2x^2-3y+1)

    6) ax+3ay+5x+15y=a (x+3y) + 5 (x+3y) = (x+3y) (a+5)

    7) x^5+2x^4-x-2=x^4 (x+2) - (x+2) = (x+2) (x^4-1) = (x+2) (x²-1) (x²+1) = (x+2) (x-1) (x+1) (x²+1)

    8) ab-ac-a^2+bc=ab+bc-ac-a²=b (a+c) - a (c+a) = (a+c) (b-a)
  2. 29 августа, 21:15
    0
    A (3x+4)

    3x (2x-1)

    6x^3 (3x+2)

    -a^6 (a+5a^3+3)

    4x^2y^2 (2^2-3^1,5+1)

    x (a+5) + 3y (a+5) = (x+3y) (a+5)

    x^4 (x+2) - (x+2) = (x^4-1) (x+2)

    -c (a-b) - a (a-b) = (-c-a) (a-b)