Sinemada 320 yer vardı. her sıraya 4 yer artırıb, bir sıra ilave etdikden sonra sinemada 420 yer oldu. sinema salonunda kaç sıra oldu?

+4
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 17:11
    0
    Sinemadakibyerlerin sahesi 320 olduqundan, her sirani "a", yerleri ise "b" kimi gotursek bele bir tenlik alinar:

    ab=320

    1 sira ve 4 yer elave etdikden sonra:

    (a+1) (b+4) = 420

    ve sistem tenliyini hell elememiz qalar:

    ab+4a+b+4=420

    324+4a+b=420

    4a+320/a=96

    4a^2-96a+320=0

    a^2-24a+80=0

    a1=20

    a2=4

    sinemanin 4 sirasi olmadigina gore 20 sirani gotururuk ve yerlerin sayini tapiriq:

    a=20

    20b=320

    b=320:20

    b=16

    belelikle yerlerin sayi artmadan once siralarin sayi - 20, yerlerin ise - 16, say artiminnan sonra sira (20+1) 21, ve yer (16+4) 20 oldu

    Cavab: 21 sira ve 20 yer