Tg (x) = 3/8 sin (x) = ?

+1
Ответы (1)
  1. 24 июля, 17:52
    0
    Ctg x = 1/tg x = 8/3

    1 + ctg²x = 1/sin²x

    1 + 64/9 = 1/sin²x

    73/9 = 1/sin²x

    sin²x = 9/73

    sin x = + - 3/√73