Дам 52 б.

1) 1/x+3:2 2/5=3/4

2) 1/x-2:4 2/3x=2/7

+1
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 19:27
    0
    1)

    (1/x+3) / 2*2/5=3/4

    (1/x+3) * 5/12=3/4 |12 (x+3)

    12*5 (x+3) = 9 (x+3)

    60x+180=9x+27

    60x-9x=27-180

    51x=-153

    x=-153/51

    x=-3

    2)

    (1/x-2) / 4*2/3x=2/7

    (1/x-2) * 3/14x=2/7 |14x (x-2)

    14x*3 (x-2) = 4x (x-2)

    42x (x-2) = 4x^2-8x

    42x^2-84x=4x^2-8x

    42x^2-4x^2=-8x+84x

    38x^2=76x

    38x^2-76x=0

    38x (x-2) = 0

    x1=0

    x2=2