X-3 (1-12x) = 11 - (5-6x) (6x+5)

+2
Ответы (1)
  1. 26 июля, 17:36
    0
    Х-3 (1-12 х) = 11 - (5-6 х) (6 х+5)

    х-3+36 х=11-30 х-25+36 х+30 х

    х+36 х-36 х+30 х-30 х=3+11-25

    х=-11