1) X-? Y-? Z-?

123=x+y+z

x:y=2:5

y:z=3:4

2) X-? Y-? Z-?

145=x+y+z

x:y=4:3

y:z=2:5

+3
Ответы (1)
  1. 12 мая, 02:05
    0
    X=2y/5

    z=4y/3

    123=2y/5+y+4y/3

    123 = (6y+15y+20y) / 15

    123*15=41y

    y=123*15/41

    y=45

    x=2*45/5

    x=18

    z=4*45/3

    z=60

    x=4y/3

    z=5y/2

    145=4y/3+y+5y/2

    145 = (8y+6y+15y) / 6

    145*6=29y

    y=145*6/29

    y=30

    x=4*30/3

    x=40

    z=5*30/2

    z=75