б) (47*1/26) * 13/27; (20*1/26) * 13/27;. в) (1/2*3/4) * (2/3) * (5/6*7/8) * (6/7*8/9) ;

+3
Ответы (1)
  1. 4 марта, 00:45
    0
    Б) (47*¹/₂₆) * ¹³/₂₇ = ⁴⁷/₂₆ * ¹³/₂₇ = ⁴⁷ˣ¹³/₂₆ₓ₂₇ = ⁴⁷/₂ₓ₂₇ = ⁴⁷/₅₄

    (20 * ¹/₂₆) * ¹³/₂₇ = ²⁰/₂₆*¹³/₂₇ = ²⁰ˣ¹³/₂₆ₓ₂₇ = ²⁰/₂ₓ₂₇ = ²⁰/₅₄ = ¹⁰/₂₇

    в) (1/2 * 3/4) * (2/3) * (5/6*7/8) * (6/7*8/9) = 2,5

    1/2 * 3/4 = 3/8

    3/8 * 2/3 = 2/8 = 1/4

    5/6 * 7/8 = 35/48

    1/4 * 35/48 = 140/48 = 35/12

    6/7 * 8/9 = 54/63

    35/12 * 54/63 = 5/2 = 2,5