Tg^2 (x - π), если ctg x = 2,5

+3
Ответы (1)
  1. 9 августа, 20:13
    0
    Tg² (x-п) = tg²x.

    ctg x = 1/tgx = 5/2 или tg x = 2/5

    Тогда tg² (x-п) = (2/5) ² = 4/25.