3 (2-a) - 4 (a+3) =

14x-4 (3x-3,5) =

11,2-1,2 (10-5x) =

2 (6+7x) - (12x+11) =

8x - (19x-6) + 4 (3x-1) =

-5 (2x-1) - 3 (3-5x) =

+4
Ответы (1)
  1. 5 мая, 22:48
    0
    1) 3 (2-a) - 4 (a+3) = 6-3 а-4 а-12=-7 а-6

    2) 14x-4 (3x-3,5) = 14 х-12 х+12=2 х+12

    3) 11,2-1,2 (10-5x) = 11,2-12+6 х=6 х-0.8

    4) 2 (6+7x) - (12x+11) = 12+14 х-12 х-11=2 х+1

    5) 8x - (19x-6) + 4 (3x-1) = 8 х-19 х+6+12 х-4=х+2

    6) - 5 (2x-1) - 3 (3-5x) = - 10 х+5-9+15 х=5 х-4