1/2 м 3/4 м 4/5 м 3/25 м 9/10 м 3/100 т 3/5 ц 4/5 т 7/25 ц

+1
Ответы (1)
  1. 26 февраля, 14:37
    0
    1 м = 100 см

    100*1/2 = 50 см

    100*3/4 = 75 см

    100*4/5 = 80 см

    100*3/25 = 12 см

    100*9/10 = 90 см

    1 т = 1000 кг

    1 ц = 100 кг

    1000*3/100 = 30 кг

    100*3/5 = 60 кг

    1000*4/5 = 800 кг

    100*7/25 = 35 кг.