Спростить

Х+2 у-3 х + (у-х) =

+3
Ответы (2)
  1. 21 марта, 01:48
    0
    X+2y-3x + (y-x)

    -2x+2y - (x-y)

    -2 (x-y) - (x-y)

    (-2-1) * (x-y)

    (-3) * (x-y)

    -3 (x-y)
  2. 21 марта, 03:17
    0
    Х+2 у-3 х + (у-х) = х+2 у-3 х+у-х=3 у-3 х=з (у-х)