F (x) = (9x+5) ^4 найти f ' (x)

+2
Ответы (2)
  1. 26 октября, 05:07
    0
    F' (g (x)) = f' (g (x)) * g' (x) = 4 (9x+5) ^3*9=36 (9x+5) ^3.
  2. 26 октября, 08:18
    0
    4*9 (9x+5) ^3=36 (9x+5) ^3