Вычислите ((32 х125+256 х55) : 1130 х1250 - (45 х76+98 х25)) : 1570

+2
Ответы (1)
  1. 3 августа, 12:52
    0
    32*125=4000

    256*55=14080

    14080+4000=18080

    18080:1130=16

    16*1250=20000

    45*76=3420

    98*25=2540

    2450+3420=5870

    5870:1570=3,73885

    20000-3,73885=19996,2612