9^х+6^х (меньше или равно) 2*4^х

+3
Ответы (1)
  1. 13 марта, 06:42
    0
    9^х+6^х (меньше или равно) 2*4^х

    9^х+6^х=3^2x+2^x*3^x=3^x (3^x+2^x) и 2*4^х=2*2^x*2^х=2^2x*2^2x

    =>

    9^х+6^х > 2*4^х