1/2 2x-4 - 1/4 16x-8=9

+2
Ответы (1)
  1. 20 марта, 14:11
    0
    1/2 х2 Х-4-1/4 х16 Х-8=9,

    Х-4-4 Х-8=9,

    -3 Х=9+8+4

    -3 Х=21,

    Х=21: (-3)

    Х=-7