Sin (arcsin1/3+arcsin2/3)

+4
Ответы (1)
  1. 8 мая, 06:17
    0
    Arcsin (1/3) = 0,34 радиан, arcsin (2/3) = 0,73 радиан. Теперь sin (0,34+0,73) = 0,877.