Решить (7-1 4/23*3 5/6+3 1/5*3/19) : 2/3-2/3

+5
Ответы (1)
  1. 28 декабря, 22:19
    0
    (7 - 1 4/23 * 3 5/6 + 3 1/5 * 3/19) : 2/3 - 2/3 = 3 959/1140

    1) 1 4/23 * 3 5/6 = 27/23 * 23/6 = 9/2 = 4 1/2

    2) 3 1/5 * 3/19 = 16/5 * 3/19 = 48/95

    3) 7 - 4 1/2 = 3 - 1/2 = 2 1/2

    4) 2 1/2 + 48/95 = 5/2 + 48/95 = (475+96) / 190 = 571/190 = 3 1/190

    5) 3 1/190 : 2/3 = 571/190 * 3/2 = 1713/380 = 4 193/380

    6) 4 193/380 - 2/3 = 1713/380 - 2/3 = (5139-760) / 1140 = 4379/1140 = 3 959/1140