Найти походную

1.) y = 6-x^3/x ^ 2

2.) y = x * lnx

3.) y = sin 2x

+4
Ответы (1)
  1. 14 июля, 06:07
    0
    1) y) = (-3x²*x²-2x * (6-x³)) / x⁴ = (-3x⁴-12x+6x⁴) / x⁴=

    = (3x⁴-12x) / x⁴=3x (x³-4) / x⁴=3 (x³-4) / x³

    2) y) =lnx+x*1/x=lnx+1

    3) y) =2cos2x