F (x) = (1+2x) (3-5x) найти f' (x)

+3
Ответы (1)
  1. 13 августа, 03:57
    0
    F (x) = 3-5x+6x-10x2 (квадрат) 10 х2-х-3=0 Д=1+120=121 (11) Х1=1-11/20=-10/20=0,5 Х2=1+11/20=12/20=0,6