f (x) = (3-5x) ^5 найти f' (x)

как решить?

+4
Ответы (1)
  1. 14 октября, 04:35
    0
    F' (x) = [ (3-5x) ^5]' * (3-5x) '=5 (3-5x) ^4 * (-5) = - 25 (3-5x) ^4