Пример: (3/7-16/21) * 2 1/7 + (11/15+0,3) : 12 2/5

+2
Ответы (1)
  1. 6 мая, 15:14
    0
    (3/7 - 16/21) * 2 1/7 + (11/15 + 0,3) : 12 2/5 = - 53/84,

    1) 3/7 - 16/21 = 9/21 - 16/21 = - 7/21 = - 1/3,

    2) - 1/3 * 2 1/7 = - 1/3 * 15/7 = - 5/7,

    3) 11/15 + 0,3 = 11/15 + 3/10 = 22/30 + 9/30 = 31/30 = 1 1/30,

    4) 1 1/30 : 12 2/5 = 31/30 : 62/5 = 31/30 * 5/62 = 1/12,

    5) - 5/7 + 1/12 = - 60/84 + 7/84 = - 53/84