X+2 - x+6 = x+4 + x-5

5 30 10 15

+4
Ответы (1)
  1. 24 октября, 11:33
    0
    Х + 2 - х + 6 = х + 4 + х - 5

    х - х - х - х = 4 - 5 - 2 - 6

    - 2 х = - 9

    2 х = 9

    х = 9/2

    х = 4 1/2