64*b-59=389; 398+6309:k=1099; (x*8-695) : 5=21; 26 * (x+427) = 15756; 6750: (y-39) = 54; 328 - (y+6) : 4=228; 786*X=200820-8250; (238780+1892) : x=368; 12240:x=306*5; (9000-3726) : x=9.

+2
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 20:47
    0
    64*b-59=389

    64*b=389+59

    64*b=448

    b=448:64

    b=7

    64*7-59=389

    389=389

    6309:k=1099-398

    6309:k=701

    k=6309:701

    k=9

    398+6309:9=1099

    1099=1099

    x*8-695=21*5

    x*8-695=105

    x*8=105+695

    x*8=800

    x=800:8

    x=100

    (100*8-695) : 5=21

    21=21

    x+427=15756:26

    x+427=606

    x=606-427

    x=179

    26 * (179+427) = 15756

    15756=15756

    y-39=6750:54

    y-39=125

    y=125+39

    y=164

    6750: (164-39) = 54

    54=54

    (y+6) : 4=328-228

    (y+6) : 4=100

    y+6=100*4

    y+6=400

    y=400-6

    y=394

    328 - (394+6) : 4=228

    328-400:4=228

    328-100=228

    228=228

    786*X=192570

    X=192570:786

    X=245

    786*245=192570

    192570=192570

    240672:X=368

    X=240672:368

    X=654

    240672:654=368

    368=368

    12240:X=1530

    X=12240:1530

    X=8

    12240:8=1530

    1530=1530

    5274:X=9

    X=5274:9

    X=586

    5274:586=9

    9=9