X:5=890

1768:x=8

86 - (14+x) = 21

37 - (4+x) = 9

(1545+x) : 83=70

(90-x) + 60=150

+5
Ответы (1)
  1. 22 мая, 03:49
    0
    А) x=890*5

    x = 4450

    Б) x=1768:8

    x = 221

    В) 14+x = 86-21

    14+x = 65

    x = 51

    Г) 4+х = 37-9

    4+х = 28

    х = 24

    Д) 1545+х=83*70

    1545+х = 5810

    х=4265

    Е) 90-х=150-60

    90-х=90

    х=0