HOK (12 И5), (12 и6) (12 и7) (12 и8) (12 и9) (12 и10)

+5
Ответы (1)
  1. 15 августа, 18:01
    0
    12 (2*2*3)

    5 (5*1)

    НОК (12 и5) = 60

    6 (2*3)

    НОК (12 и 6) = 12

    7 (1*7)

    НОК (12 и 7) = 12*7 = 84

    8 (2*2*2)

    НОК (12 и 8) = 12*2 = 24

    9 (3*3)

    НОК (12 и 9) = 12*3 = 36

    10 (2*5)

    НОК (12 И 10) = 12*5 = 60